Classroom Resources | Improve Learning
Classroom Resources

Classroom Makers Ambassadors

The rapidly growing interest in Classroom Makers has given birth to the Classroom Makers Ambassadors program. REMC’s Classroom Makers program (#cmakers) provides local REMCs with maker training, curriculum and materials for local districts to support and expand STEM-related teaching and learning.  Classroom Makers Ambassadors was launched during the 2018-2019 school year. Eighty-seven teachers participated in the inaugural year program, and another 79 educators are participating in the second year of the program. 

“These educators are ‘boots on the ground’ -- working daily to enrich the lives of Michigan students in classrooms across our state,” said John Phillips, Educational Technology Consultant at Berrien RESA and a Project Manager with the REMC Classroom Makers program. “We hope their stories will inspire others around them to try the Maker philosophy and boost the number of students who participate in Maker activities.”

The Ambassadors participate in a wide-ranging variety of professional development events focused on Maker-style learning such as Lit and STEAM, Engineering, 3D Printing, Coding, Digital Creation, Connecting Makers to Assistive Technology and other relevant topics. Each Classroom Ambassador may also select up to $400 of Maker related materials to enhance their Maker classroom through REMC SAVE

“We are looking forward to measuring this program’s success by gathering local stories that illustrate the expanding use of Classroom Makers tools across many types of classroom instruction,” continued Mr. Phillips.  

Each local REMC has multiple "maker" kits with tools educators can borrow for free to try-out out in their own classroom. (See list in blue box.) Teachers are encouraged to contact their local REMC to borrow kits and schedule training.
  
Teachers and administrators who are interested in working with a local Classroom Makers Ambassador should contact their local REMC to establish a plan of support, materials and training.

2019-2020 Classroom Maker Ambassadors

REMC 1 - Copper Country ISD, Gogebic-Ontonagon ISD

  • Matthew Laho, Public Schools of Calumet, Laurium, Keweenaw
  • Melanie Harmala, Chassell Township Schools
  • Leona Blessing, Hancock Public School District

REMC 2C - Manistee ISD, Traverse Bay Area ISD

  • Kaitlyn Rickman Traverse City Area Public Schools

REMC 2S - Mecosta-Osceola ISD, West Shore Educational Service District, Wexford-Missaukee ISD

  • Nicole Clapp, WMISD
  • Tiffany Lindquist, Pine River Area Schools
  • Emily Westman, Big Rapids Public Schools

REMC 3 -  - Alpena-Montmorency-Alcona ESD, C.O.O.R. ISD, Cheb-Otsego-Presque Isle ESD

  • Chelsea Neuenfeldt, Alcona Schools
  • Rochelle Wangler, Johannesburg-Lewiston Area Schools

REMC 4 - Muskegon Area ISD Newaygo County RESA

  • Ryan Kraus, Muskegon Public Schools
  • Kristin Day-Hinken, Montague

REMC 5 - Clare-Gladwin Regional Education Service District, Gratiot-Isabella RESD

  • Heidi Barnaby, Alma Schools
  • Erin Wohlschlegel, Beaverton Rural Schools

REMC 7 - Allegan Area Educational Service Agency, Ottawa Area ISD

  • Amanda Hawks, Hudsonville Public Schools
  • Pamela O’Brien, West Ottawa Public Schools

REMC 8 - Ionia ISD, Kent ISD, Montcalm Area ISD

  • Jackie Frens, Ada Christian School

REMC 9 - Midland County Educational Service Agency, Saginaw ISD

  • Megan Birdwell, St. Charles Community Schools
  • Jessica Tuwaiq, Birch Run Schools
  • John Kowalski, St. Charles Community Schools

REMC 10 - Huron ISD, Sanilac ISD, Tuscola ISD

  • Erin Carlsen, Sandusky Community Schools
  • Beth Rittenberg, Vassar Public Schools

REMC 11 - Berrien RESA, Cass ISD, Van Buren ISD (Covert, Hartford)

  • Michael Brow, Lakeshore Public Schools
  • Daniel Mares, Coloma Community Schools

REMC 12E - Branch ISD, Calhoun ISD

  • Jason Raddatz, Marshall Public  Schools
  • Erin Mosher, Pennfield Schools
  • Julia Stover, Pennfield Schools

REMC 12W - Barry ISD, Kalamazoo RESA, St. Joseph County ISD, Van Buren ISD

  • Amy Cote, Portage Public Schools
  • William Renner, Hastings Area Schools
  • Samantha Hanley, Galesburg Augusta Public Schools
  • Jody Cole, South Haven Public Schools
  • Mary Phillips, South Haven Public Schools

REMC 13 - Clinton County RESA, Eaton RESA, Ingham ISD

  • Eric Grabow, Holt Public Schools

REMC 14E - Genesee ISD, Lapeer ISD

  • Robert Howard, Beecher Community School District
  • Erin Maturen, Montrose Community Schools 

REMC 14W -  Shiawassee Regional ESD

  • Tami Basso, Corunna Public Schools
  • Melissa Jacobs, New Lothrop Area Public Schools
  • Dean Meyer, Laingsburg Community Schools

REMC 15 - Hillsdale ISD, Jackson ISD

  • Alaina Sharpe, Western School District
  • Sammy Rebandt, East Jackson Public Schools

REMC 16 -  Livingston ESA, Washtenaw ISD

  • Claudia Fernandez-Martinez, Ann Arbor Public Schools
  • Meg Phillips, Saline Public Schools
  • Maureen Young, Washtenaw Educational Options Consortium

REMC 17 - Oakland Schools

  • John Hester, Walled Lake Community School District
  • Kathleen Bateman, Rochester Community Schools
  • Mallory Molnar, Bloomfield Hills Schools
  • Kim Forester, Hazel Park Schools
  • Lindsey Crozier, Waterford Public Schools
  • Blair Schwartz, Waterford Public Schools
  • Cynthia Zervos, Bloomfield Hills Schools
  • Carrie Roth, West Bloomfield Schools

REMC 18S -  Macomb ISD

  • Helena Foust-Mantel, Utica Community Schools
  • Ann Durst, Richmond Community Schools
  • Amy Yednock, Chippewa Valley Schools
  • Mike DeLorenzo, Utica Community Schools
  • Jennifer MacDonald, VanDyke Public Schools
  • Lori Wetzel, Fraser Public Schools
  • Michelle Rizzo, Utica Community Schools

REMC 19E - Monroe ISD

  • Shannon Willey, Trinity Lutheran Monroe
  • Jenna Andrews, Airport Community School

REMC 19W - Lenawee ISD

  • Kate Steele, Adrian Public Schools
  • Chelsea Lund, Clinton Community Schools
  • Meghan Thompson, Adrian Public Schools

REMC 20 - Wayne RESA

  • Michelle Glass, National Heritage Academies
  • Elise Metric, Grosse Ile Township Schools
  • Jackie Timm, Grosse Ile Schools
  • Autumn Sellers, Dearborn Public Schools
  • Shannon Cullen, Northville Public Schools
  • Diane Fournier, Wayne Westland Community Schools
  • Michael Budziak, Gibraltar School District
  • Bethany Gatto, Plymouth-Canton Community Schools
  • Pam Bradley, Van Buren Schools
  • Jane TenBroeck, Van Buren Schools
  • Kathleen McCormick, Dearborn Public Schools
  • Kathy Fleming, Dearborn Public Schools
  • Theresa Sevrence, Southgate Schools
  • Tara White, River Rouge Schools
  • Heather Noon, Flat Rock Community Schools
     

2018-2019 CLASSROOM MAKERS AMBASSADORS

REMC 1 - Copper Country ISD, Gogebic-Ontonagon ISD

  • Nikki Lishinski, Adams Township School District
  • Hillary Sundblad, Ontonagon Area School District
  • Kristina Mechlin, Houghton Portage Township Schools
  • Alanna Hamel, Ewen-Trout Creek Schools

REMC 2C - Manistee ISD, Traverse Bay Area ISD

  • Holly Zatkovic, Elk Rapids Schools
  • Alicia Rowney, Traverse Bay Area ISD
  • Lisa VanLoo

REMC 2N - Charlevoix-Emmet ISD, North Central Michigan College

  • Dan Polleys, Boyne City Schools
  • Shari Saddison, Pellston Schools
  • Tracy Hunt, Harbor Springs Public Schools

REMC 3 - Alpena-Montmorency-Alcona ESD, C.O.O.R. ISD, Cheb-Otsego-Presque Isle ESD

  • Alex Braddock, Inland Lakes
  • Lewis Robison, Onaway Area Community Schools
  • Stephanie Hanel, Wolverine Schools
  • Sarah Bedford, Alpena Public Schools

REMC 4 - Muskegon Area ISD, Newaygo County RESA

  • Mike Phillips, Mona Shores Public Schools
  • Devany Schumaker, Muskegon Public Schools
  • Tracy Lemkie, Ravenna Schools

REMC 5 - Clare-Gladwin Regional Education Service District, Gratiot-Isabella RESD

  • Jennifer Pashak, Clare Public Schools
  • Stephanie Papenfus, Renaissance Public School Academy

REMC 6 - Bay-Arenac ISD, Iosco RESA

  • Jessica Good, Bangor Schools
  • Kelly Dowd, Hale Area Schools
  • Joe Coleman, Hale Area Schools

REMC 7 - Allegan Area Educational Service Agency, Ottawa Area ISD

  • Joe Coleman, Ostego Public Schools
  • Michael Miller, Ostego Public Schools
  • Emily Sloterbeek, Zeeland Christian Schools
  • Chad Zuber, Innocademy

REMC 8 - Ionia ISD, Kent ISD, Montcalm Area ISD

  • Della Bush, Kenowa Hills Public Schools
  • Stacy Sanders, Saranac Community Schools
  • Tony Molnar, Comstock Park Public Schools
  • Mackenzie Clements, Rockford Public Schools

REMC 9 - Midland County Educational Service Agency, Saginaw ISD

  • Shawn McFarland, Saginaw City Schools
  • Jessi Koehler, Freeland Schools
  • A. J. Hoffman, Coleman Schools

REMC 10 - Huron ISD, Sanilac ISD, Tuscola ISD

  • Sarah Lester, Kingston Schools
  • Michelle Reibling, Laker Schools
  • Amy Kuntz, Caro Community Schools

REMC 11 - Berrien RESA, Cass ISD, Van Buren ISD (Covert, Hartford)

  • Kerri deBest, Bridgman Schools
  • Amy Oetjens, Watervliet Public Schools
  • Stephanie Lear, St. Joseph Schools

REMC 12E - Branch ISD, Calhoun ISD

  • Patrick Diemer, Pennfield Schools
  • Angela Brenneman, Homer Community Schools

REMC 12W - Barry ISD, Kalamazoo RESA, St. Joseph County ISD, Van Buren ISD

  • Emily Firth, Hastings Schools
  • Jennifer Stull, Schoolcraft Community Schools
  • Matt Hawkins, Gull Lake Schools
  • Jason Osborn, Mattawan Schools
  • Mallory Onderlinde, Portage Public Schools

REMC 13 - Clinton County RESA, Eaton RESA, Ingham ISD

  • Neal Cronkite, Holt Public Schools
  • Sarah Hinkst, DeWitt Public Schools
  • Shane Purdue, Ovid-Elsie Area Schools

REMC 14E - Genesee ISD, Lapeer ISD

  • Eureka McCormick, Swartz Creek Schools

REMC 14W -  Shiawassee Regional ESD

  • Eric Bentley, Perry Public Schools
  • Andrew Hudson, Corunna Public Schools
  • Amanda Johnson, Durand Area Schools

REMC 15 - Hillsdale ISD, Jackson ISD

  • Mary Chamberlin, Western School District -Bean Elementary 
  • Kathy Salow, Hanover-Horton Schools
  • Brianna Crall, Hillsdale Community Schools

REMC 16 -  Livingston ESA, Washtenaw ISD

  • Amelia Brady, Livingston ESA, Washtenaw ISD
  • Carole Ryburg, Lincoln Consolidated Schools
  • Bethany Arsenault, Pinckney Community Schools

REMC 17 -  Oakland Schools

  • Jennifer Bond, Walled Lake Consolidated Schools
  • Candace Greer-Jefferson, Birmingham Public Schools
  • Catherine Hamilton, Southfield Schools
  • Cindy Carson, West Bloomfield School District
  • Ranya Croitori, Southfield Schools
  • Erica Sowders, Clarenceville Schools

REMC 18N -  St. Clair County RESA

  • Meran Khon, Memphis Schools

REMC 18S -  Macomb ISD

  • Kathy Campau, Richmond Community Schools
  • Douglas Quick, South Lake
  • Blair Winters, L'Anse Creuse Public Schools
  • Courtney Conley, Utica Public Schools
  • Jacki Zawierucha, Utica Public Schools

REMC 19E - Monroe ISD

  • Chessica Oetjens, Monroe Public Schools
  • Khrissy Gilkerson, Airport Community Schools
  • Stacy Maynard, Ida Public Schools

REMC 19W -  Lenawee ISD

  • Tracey DeMeritt, Adrian Public Schools
  • Marcia Hojnacki, Blissfield Schools
  • Jennifer Marlatt, Onsted Community Schools
  • Margaret Lafata, Clinton Community Schools

REMC 20 - Wayne RESA

  • Melissa Vanittersum, Dearborn Heights Public Schools
  • Michael Marduesz, Plymouth-Canton Community Schools
  • Torrie Aicher, Allen Park Public Schools
  • Paula Lenington, Dearborn Heights Public Schools

REMC 22 - Eastern Upper Peninsula ISD

  • Richard Waite, Mackinac Island Public School
  • Heather Purple, JKL Bahweting School
  • Darcy Schreiber, Pickford Schools
  • Lisa Hockersmith, Sault Area Public Schools

Classroom Makers Ambassadors Contact

John Phillips
Project Manager
269.471.7725 x1101
Ann Smart
Project Manager
517.265.1964

UPCOMING EVENTS